Kachlová kamna

15.03.2023

Zpočátku to byl pouze sen. Sen o kachlových kamnech, které známe z dobových interiérů. Kamnech, které jsou synonymem klasického designu, domácí pohody a příjemného uklidňujícího sálavého tepla. A právě tenhle dávný sen jsme si začali proměňovat ve skutečnost.

Všechno, co chcete mít hezké a taky účelné, si žádá přiměřený čas na přípravu a plánování. Někdy je lepší nespěchat. Kamnářství je umělecké řemeslo a dle toho by se k němu mělo přistupovat. S úctou a obdivem.

Po důkladném průzkumu trhu jsme oslovili několik dodavatelských firem. Vybrali jsme si společnost Kachlová kamna s.r.o., sídlící v nedaleké Chodouni a upřednostnili tak místní řemeslníky a lokální zdroje. První schůzka proběhla u nás. Po pořízení fotodokumentace stávajícího interiéru, zaměření a dlouhé diskusi o našich představách následoval první grafický návrh. Měli jsme svou mlhavou vizi, ale přiznám, až v téhle fázi, po konzultaci s odborníky, kteří mají praktické zkušenosti a dovedou zákazníka usměrnit a poradit, jsme začali skutečně tvořit podobu budoucích kamen. Během osobní návštěvy provozovny v Chodouni dostala naše představa reálné kontury. Obnášelo to sice delší dobu strávenou u počítače nad grafickým návrhem a nad výběrem z různých vzorků kachlů a barevných variací, ale výsledek stál za to. Po schválení návrhu rodinnou radou jsme se dostali do další, administrativní části. To známe všichni, podpis smlouvy a zálohová platba. Důležitý byl ovšem termín stavby. Není tajemstvím, že čekací lhůty jsou dlouhé.

A jelikož se v našem případě nejednalo o novostavbu ale přestavbu, i to obnášelo nutnost přípravy. Bylo zapotřebí odstranit stávající krb a připravit prostor pro nová kamna. Tohle byla nejobtížnější část. Bourání bolí a je moc, moc prašné. Přežili jsme. Útěchou nám bylo světýlko na konci tunelu v podobě splněného snu.

Nejvíc se nám líbilo, že se kamna stavějí klasickým postupem. Nutno dodat, že za klasický postup nepovažuji současný trend všechno si usnadnit, rychle koupit stavebnicovou skládačku, nejlépe v e-shopu, a doma ji svépomocí složit. Mám na mysli klasické, časem ověřené postupy. Od mistra kamnáře jsem se dozvěděla, jak se vlastně keramické kachle dělají. Klíčovým materiálem je jílovitá hlína, která se rozmixuje, smíchá s vodou a zbaví všech nečistot, až vznikne čistý jíl. Ten se smíchá s lupkem, který mu dodá pevnost, plasticitu a schopnost udržet teplo. Následuje další fáze, kdy se hmota namačká do sádrových forem. Ve vzorkovně mají bohatý výběr kachlů různých velikostí, tvarů a barev. Každý kachel pak má svou sádrovou formu. Namačkaná hmota se z formy vyndá a následuje sušení, broušení ostrých hran a první výpal. Vzniklý kachel dostane glazuru a vrací se zpět do pece na druhý výpal. Pak si v peci hezky počká až vychladne a je připravený na balení a expedici.

Nastal den D a mohlo se začít stavět. Mistr kamnář navezl materiál, všechno pečlivě zkontroloval a přepočítal kachle, aby mu žádný kousek nechyběl. Dle projektu vyměřil základ a založil první řadu. Bylo zajímavé ho při práci pozorovat. Postupoval systematicky a kamna den za dnem nabývaly podobu grafické předlohy. Byly stále hezčí a hezčí. A my neskrývali radost z toho, jak se nám náš sen zhmotňoval přímo před očima. Samotná stavba trvala 7 dnů, poslední den byl určen na spárování. Až tímhle jednoduchým úkonem mistr kamnář proměnil skoro hotové kamna v dokonalý výsledek. V souladu s časem ověřeným rčením, že detaily dělají celek. Konečně byly hotové. Naše kachlová kamna. Máme z nich obrovskou radost.

Splnili jsem si sen, který k naší naprosté spokojenosti zrealizovala společnost Kachlová kamna. Poděkováním je konstatování, že je můžeme spolehlivě doporučit každému, kdo se pro stavbu kamen rozhodne.


Kontakt: Martin Krejčí 603 501 428

Kachlová kamna, s.r.o., Chodouň

www.kachlovakamna.com


© 2022 martinas.blog
Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!